Wybór prasy do odpadów

Wybór prasy do odpadów

Wybór prasy do odpadów – od czego zacząć?

Belownica lub inaczej prasa do odpadów umożliwia wygodne posortowanie, zagęszczenie i przechowywanie odpadów w miejscu ich powstawania. Zastanawiając się nad wyborem i zakupem urządzenia szukamy odpowiedzi na pytanie dlaczego zakup belownicy będzie korzystny dla firmy i czy rzeczywiście przyniesie oszczędności albo nawet zyski? Dobrze dobrana belownica oszczędzi pieniądze, czas i przestrzeń w każdej sytuacji. Aby belownica spełniła stawiane jej oczekiwania i potrzeby warto mieć na uwadze kilka aspektów.

1.   Jakiego rodzaju odpady są do zagospodarowania?

Najczęstszym rodzajem odpadów jest karton (tektura) i miękkie tworzywa sztuczne (plastik), z którymi z powodzeniem poradzą sobie belownice, prasy i kompaktory przeznaczone do tego rodzaju odpadów. W przypadku twardych tworzyw sztucznych, puszek aluminiowych, butelek PET, beczek, odpadów mieszanych lub na przykład odpadów niebezpiecznych wybór zacieśnia się do urządzeń przeznaczonych do prasowania odpowiednich rodzajów odpadów. Dodatkowo, niektóre urządzenia przeznaczone są wyłącznie do określonego rodzaju, podczas gdy inne mogą służyć do wielu różnych rodzajów odpadów.

  1. Ile odpadów jest do zagospodarowania?

Drugim elementem jaki należy wziąć pod uwagę jest ilość odpadów. Z reguły wybór modeli pras i belownic ograniczy wybór urządzeń do parametrów wagowych, rozmiaru oraz intensywności wytwarzanych odpadów. Dodatkowo, można zdecydować o wielkości i wadze bel z zagęszczonych odpadów, jakie mają być wytwarzane przez urządzenie.

3.   Mała czy duża, czyli ile mamy miejsca na belownicę?

Zastanawiając się nad rozmiarem i modelem belownicy można rozpatrywać kilka elementów, w tym m.in.:

  • ilość i częstotliwość wytwarzanych odpadów do zagospodarowania,
  • rozmiary bel wytwarzanych w urządzeniu,
  • dostępną przestrzeń i miejsce na zainstalowanie belownicy.

4.   Wynająć czy kupić?

Decyzja o ekonomicznym sposobie finansowania dyktowana jest często wygodą i zapewnieniem inwestycji o minimalnym udziale własnym. Poza jednorazowym lub ratalnym zakupem urządzenia na własność, można zdecydować się na leasing lub dzierżawę. Leasing to szybka i prosta metoda finansowania inwestycji bez zaangażowania dużych środków na ich zakup. Dzierżawa z kolei nie ogranicza innych inwestycji w przedsiębiorstwie, ponieważ nie zmniejsza zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, ponadto jej czas trwania jest elastyczny, determinowany przez Dzierżawcę.

5.   Czy serwisowanie się opłaca, czyli komfortowa eksploatacja

Wszystkie urządzenia, bez względu na markę, powinny być poddawane przynajmniej raz w roku przeglądom okresowym. To bardzo ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również i utrzymania niskich kosztów eksploatacji. Serwisowane urządzenia gwarantują dłuższą żywotność i zabezpiecza ich sprawność, co jest niezbędne do oszczędnej i nieprzerwanej pracy urządzenia.

6.   Zaufaj ekspertom

Decyzja o włączeniu prasy, belownicy lub kompaktora do procesu gospodarowania odpadami w organizacji jest łatwa, jednak wybór docelowego urządzenia najlepiej oprzeć na opinii eksperta. Orwak zapewnia doradztwo w racjonalnym doborze urządzenia spełniającego rzeczywiste potrzeby i wymagania, jak również dopasowanego do budżetu każdej organizacji. Eksperci Orwak, z ponad 20 letnim doświadczeniem na rynku polskim, odpowiedzą na pytania, przygotują wycenę oraz zaproponują urządzenia najlepiej dopasowane do oczekiwań i przeznaczonego budżetu. Orwak Polska oferuje urządzenia nowe i używane z gwarancją producenta oraz niezawodne materiały eksploatacyjne. Dzięki temu inwestycja w belownicę zawsze jest opłacalna i bezpieczna oraz  przynosi wymierne korzyści już w pierwszych dniach eksploatacji.

Wszystkie odpady opakowaniowe zagęszczone w belach nadają się do recyklingu.